Besøg Musikefterskolen i Humble på Efterskolernes dag

Søndag den 29. september fra 12-18 holder Musikefterskolen i Humble åbent hus i forbindelse med Efterskolernes dag. Få en rundvisning, hør skolens elevkor synge, bliv klogere på skolens værdier og hverdag, og få lækker økologisk mad fra vores skolekøkken. Alle skolens lærere og elever står klar til at tage imod dig og hjælpe dig med at finde ud af, om Musikefterskolen er en efterskole for dig. Der er tilmed gratis transport fra Odense og Svendborg. Book din plads i bussen her.

Det er også muligt at få en samtale med en af skolens lærere på Efterskolernes dag. Samtalen er ikke forpligtende, men den er en forudsætning for at blive optaget som elev, så grib chancen, når du alligevel er på besøg. Det er ikke nødvendigt at booke en tid på forhånd, men ved du allerede nu, at du gerne vil have en samtale, så book en tid her og undgå ventetid.

Læs mere om eventet her på siden eller besøg vores facebook-side.

Efterskolernes dag på Musikefterskolen i Humble

Kunne du tænke dig et efterskoleår, hvor du bliver del af et musikalsk fællesskab og vokser både som musiker og menneske, så kom og besøg os til Efterskolernes dag og se om Musikefterskolen i Humble er noget for dig.

Som efterskoleelev på Musikefterskolen i Humble får du blandt andet inspirerende og kompetent undervisning på en af vores fire musiklinjer, soloundervisning og unikke koncertoplevelser, ligesom du kan se frem til selv at stå på scenen – blandt andet på vores studietur til New York. Hvis du vil høre mere og opleve Humble-ånden på egen krop, så kom og besøg os til Efterskolernes dag den 29. september 2019.

Hvad kan du oplever til Efterskolernes dag på Musikefterskolen?

Vi holder åbent hus fra kl. 12-18. Hver time (kl. 12, 13, 14, 15 og 16) afholder vi minikoncert med Musikefterskolens kor, linjehold og elevernes egne bands, ligesom forstander Jonas Hald fortæller om, hvad du kan forvente af et efterskole ophold på Musikefterskolen.

Vi tilbyder rundvisninger, hvor elever viser alle skolens faciliteter frem og fortæller om skolen; hvad vi laver og hvordan hverdagen på Musikefterskolen er.

Det vil også være muligt at møde lærerne og få en optagelsessamtale, hvis du tænker, at Musikefterskolen er noget for dig. Det er ikke nødvendigt at booke en samtale på forhånd, men ved du allerede nu, at du er interesseret i en samtale, så book en tid her – så undgår du ventetid.

Vores økologiske køkken serverer frokost fra 12.00 – 14.00. Resten af dagen tilbyder vi forfriskninger såsom frugt, kaffe og kage. I spisesalen vil det også være muligt at få en snak med vores lærere, der står klar til at besvare alle dine spørgsmål og tale med dig om hverdagslivet på skolen, den boglige undervisning, musikundervisning, soloundervisning, fordybelsesfag, valgfag, koncerter, musikfestival, vores studierejse til New York og alt det andet, vi laver i løbet af et skoleår.

Bliv klogere på Musikefterskolens musiklinjer og korundervisning

Udover at besøge Musikefterskolen på Efterskolernes dag, kan du allerede nu blive klogere på vores musiklinjer og korundervisningen ved at se de fire videoer i bunden af siden. Du kan selvfølgelig også læse meget mere om skolen på vores hjemmeside, på Facebook og Instagram.

Gratis transport til Efterskolernes dag på Musikefterskolen i Humble

Der er gratis transport til og fra Musikefterskolen i Humble. Bussen kører fra Odense kl. 11 og fra Svendborg kl. 11.45 og retur kl. 15.00. Book din plads her.

HUSK: Hele efterskoleåret har vi privat buskørsel mellem skolen, Spodsbjerg, Svendborg og Nyborg, så det er altid let at komme frem og tilbage, når du skal hjem på weekend.

Vi glæder os til at møde dig og dine forældre til Efterskolernes dag på Musikefterskolen i Humble!

Du finder Musikefterskolen i Humble på adressen: Hovedgaden 21, 5932 Humble. 

 


Vis stort kort

Oplev vores musiklinjer og fælleskoret:

 

 

Seneste nyt

Så er forårets koncertprogram her!

Dyster dansk electro-pop, britisk afro-dub, maksimalistisk punk om mod og trods og canadisk psychokosmisk støjrock. Vi e...

Læs mere her

Oplev Musikefterskolen i Store VEGA

Oplev Musikefterskolen i Humbles linjehold, fritidsbands og fælleskor, når vi søndag d. 26. januar indtager Store VEGA t...

Læs mere her

Bandkonkurrencen 2020: Vind en performance i VEGA!

Drømmer du om at spille i VEGA? Drømmer du om at stå på scenen i VEGA foran 700-800 begejstrede publikummer? Så grib...

Læs mere her


Flere nyheder

Hvilken musiklinje er din?

Hvilken musiklinje er din?

På Musikefterskolen har vi fire forskellige musiklinjer og et væld af andre musikfag - få overblikket.

Læs mere her